phr.czDezerter - Prawo do bycia idiota


350Kč incl. tax

DPDBILPDezerter, původně známý jako SS 20... Což byla sovětská odpověď na americký Pershingy, nebo Pershingy byly odpověď na socialisticky obranné SS 20? Těžko říct, každopádně pro naše účely je to jedno. Před nedávnem jsme psal v recenzi na Anti-System (anglický anarchopunk ze stejných časů) něco o materiálním dostatku a relativním blahobytu v socialistickým táboře. Možná sem měl být konkrétnější, protože tohle se Polska rozhodně netýkalo. Solidarita, výjimečný stav, tanky v ulicích a všeobecná bída, to bylo přesně to, co jsme my nebo (vaši:) rodiče nezažili v poklidném Československu. Poláci jsou rození nespokojenci a revolucionáři! V tomhle podhoubí vznikl a působil Dezerter... Dost řečí o minulosti, můžeme to shrnout tak, že zatímco slušné studiové nahrávky punk kapel z dob ČSSR se dají spočítat na prstech stolaře s celoživotní praxí, v Polsku jich bylo nahráno nespočet a dost jich i vyšlo na deskách. A kdyby vyšla polská verze „Kytary a řev“ byla by tlustá jako Leninovy sebraný spisy. V milém Polsku totiž scéna, kapely a vůbec ten boj se systémem a tajnýma fízlama jaksi fungoval. Chápeme se? 

Dezerter bez přerušení funguje od těch starých špatných osmdesátých let. Pohybuje se daleko před tou pomyslnou tlustou čarou, která odděluje „komerci“ od „nekomerce“ a showbussiness od punku. Dezerter ji mohl stokrát překročit a rochnit se v morálním bahně a všem, co k tomu patří, jako přehazovat prachy vidlema, aby ti odspodu neplesnivěly a různé jiné prima věci. Respekt, protože moc dobře vím, jaký to je stát na hranici a vědět, že stačí krok, abys měl vystaráno... 

No, jak zní deska, nahraná a vydaná 29 let po vzniku kapely? Zní tak, že má sice současný zvuk, ale nohama je pevně v tom našem šedým nebo černým světě, kde se řeší podivný věci podivnýma cestama. Někdo tomu říká punk, někdo scéna. Dezerter je prostě pořád Dezerter, posunuje se, vyvíjí, naučil se bezchybně hrát, má talent na to dělat písničky, který nenudí, mají poselství a smysl. Není to drnkání děcek oháklých ve značkových hadrách za tisíce, který poskakujou s kytarama na sponzorovaných festivalech a zpívají o revoluci. Jsou to vyzrálé melodie, které mají stále tu schopnost podráždit tu část mozku, která přemýšlí. Parádní a skvěle poslouchatelný mix punku/hardcore, uvěřitelný a nápaditý. Stále ten zapamatovatelný zpěv v polštině, výrazná kytara, silný smysl pro melodie a naprosto dokonalé texty. To, že jsem se naučil polsky právě kvůli textům Dezerteru, je, počítám, všem jedno, proto je booklet vybaven anglickými překlady. Na rozdíl od minulých desek je tahle deska textově jaksi „duchovnější“. Vřele doporučuju text (nejen) o Polsku a Polácích – My polaci. Za verš „nechávám si narůst knír, vytahuju šavli, spěchám na koni pro smrt a slávu“ myslím kapele hrozí v té jejich podivné revoluční zemi slušný průšvih... Po letmým prostudování bookletu sem byl zvědav, co novýho může přinést text Made in China. A může, protože to je rozdíl mezi tím, kdo na to má a tím, kdo si na to hraje. Vlastně co písnička, to podnět k přemýšlení. Ne že by muzika byla nějak slabá nebo nevýznamná, to vůbec. Tohle je pořád šlapavý punk, se silnýma melodiema. Jenže, ty má dneska kde kdo. Ale ono to funguje jen jako celek.

Dezerter si nehraje, Dezerter v tom jede! Doufám, že další deska bude dřív než za šest let, protože tohle je něco, co dává smysl od začátku do konce! 
zdroj: www.kidsandheroes.com 

myspace.com/dezerter 

01. Ratuj swoją duszę 
02. Jesteśmy sektą 
03. Co za czasy? 
04. Blasfemia 
05. My Polacy 
06. Do widzenia na dzień dobry 
07. Kłam 
08. Prawo do bycia idiotą 
09. Made in China 
10. Świnie 
11. Ekonomia 
12. Żaden Bóg

Zatím nejsou žádné produkty na podobné téma

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.

 

(prázdný)