phr.czDezerter - Underground Out of Poland


300Kč incl. tax

NNNW DEZ LPZmínka o tom, že tahle totální klasika bude konečně znovu vydána na vinylu, mě přiměla sáhnout do regálu a po nějaké době se nechat opět rozsekat masakrální energií, která z téhle desky doslova prýští. Do teď jsem nepochopil, že to jsou vlastně nahrávky z let 1983 -1985, které vznikly v Polsku, kde ohledně punku vládly po celá 80. léta zvláštní poměry. Na jednu stranu tam fungovala podobná represe jako u nás spojená s komisemi a přehrávkami, na stranu druhou tam vyšlo spousty skvělých desek naprosto oficiálně, např. pod hlavičkou vydavatelství jako Poljazz nebo Tonpress. Díky tomu je polská scéna poměrně dobře zdokumentovaná a my můžeme jen čumět s otevřenou hubou, protože desky kapel jako Dezerter, Moskwa, Armia, Siekiera nebo TZN Xenna jsou naprosto neuvěřitelné a zachycují dokonale rozpor té zvláštní doby v Polsku. 
"Underground Out of Poland" od Dezerter byla průkopnická deska v mnoha ohledech. Za prvé nastartovala vlnu hardcore/punkového hnutí už na samém počátku 80. let a to navíc zcela suveréním způsobem. Když posloucháte co se na nahrávce děje a zasadíte si to do souvislostí, nepřestáváte vycházet z údivu. Skladby mají neuvěřitelný spád a neutuchající energii. Ne všechny jsou úplně rychlé, ale tam, kde hrají Dezerter trochu pomaleji, přidávají nekompromisně na naléhavosti a tvrdosti. Je z toho všeho cítit nasazení a enthusiasmus nasraných mladých punks, které sere co se děje všude kolem a rozhodli se s tím vypořádat skrz svou muziku. Evidentně se před tím dostali k zásadním nahrávkám té doby ze západní Evropy a USA a tak jsou v hudbě Dezerter obtisknuté zuby Black Flag, Dead Kennedys, Joy Division a dalších esenciálních kapel. To je velmi solidní základ, ke kterému když přidáte specifický rukopis, opravdovou frustraci a život v "socialistické" společnosti, máte punk jak víno - rychlej, chytlavej, nebezpečnej a absolutně autentickej, který tepe jako o život a žene se dopředu jako hyena. Všechny texty jsou samozřejmě v rodném jazyce, což je totální paráda, protože to zní dokonale a flušou kolem sebe jedovatá slova, která nešetří nikoho. 
Fakt doporučuju se do nich začíst, protože zrovna v tomhle případě určitě platí, že bez obsahové stránky by "Underground Out of Poland" neměl zdaleka takovou sílu. Jak už bylo mnohokrát zmíněno, situace v Polsku na začátku 80. let nebyla nejrůžovější a Dezerter v té době nemohli hrát. Za této situace tam přesto přijíždí na koncert DOA, poláci na něj samozřejmě vyrazí, všichni se potkají a kanaďani si Dezerter poslechnou. Joye Shithead se po tomto setkání začne velice angažovat v pomoci, která vyvrcholí vydáním do té doby nahraných věcí pod souhrným názvem "Underground Out of Poland" na Maximumrocknroll, což je věc do té doby věc nevídaná a zásadním způsobem pomůže propagaci hc/punku z východní Evropy. Deska získala právem kultovní status a byla samozřejmě velmi dlouho vyprodaná. Díky NNNW si ji můžete už brzy obstarat a to v nezměněné, neremastrované podobě. Existuje i poměrně dobře sehnatelná cd verze na Pop Noise Records. Takže žádné výmluvy a fakt si to opatřete, určitě nebudete litovat, protože je to i po tolika letech obrovsky inspirující záležitost. 
zdroj: Czechcore.cz 

http://www.myspace.com/dezerterpolband 


Tracklist:

01. Ku przyszłości 
02. Spytaj milicjanta 
03. Szarar zeczywistość 
04. Wojna głupców 
05. Plakat 
06. Nie ma zagrożenia 
07. Niewolnik 
08. Rebeliant 
09. Kto? 
10. Postęp 
11. Zatrute powietrze 
12. Uległość 
13. Zmiany 
14. Polska złota młodzież 
15. Urodziłem się 20 lat po wojnie 
16. XXI Wiek 
17. Szwindel 
18. Dla zysku

Zatím nejsou žádné produkty na podobné téma

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.

 

(prázdný)