phr.czAOS 3 - Far and few

LP barevný 180gram

Více detailů


320Kč incl. tax

SKDG0001LPJedna ze čtyř mých oblíbených anglických partiček pohybujících se na tenké hraně punkrocku, reggae a dubu. Možná je znáš i ty? PAIN, Inner terrestrials, Radical dance faction a právě AOS 3?

Skupiny nejen hrají podobnou muziku, ale jsou i personálně propojené, John z AOS3 například spoluzakládal PAIN po svém přestěhování do Londýna v roce 1995, spolu s Phillem z Radical dance faction.

Před chvilkou jsem psal recku na Battalion of Saints a jak u ní, tak i teď se ptám sám sebe, proč jsou vlivy kapel dost často nepřenositelné? Nemám dojem, že by tu vznikala záplava kapel pod vlivem Battalion of Saints nebo třeba právě Inner Terrestrials/AOS 3. Dobrá, brněnští Macgyver se  IT/AOS3 hlásí, ale to jsme stále na počtu jedna, což považuju jen za lepší formu nuly:)

Určitě neuškodí si prolítnout historii AOS3, včetně několika historických zastavení a odboček.

AOS3 vznikli v Sunderlandu, což je severní část Anglie v roce 1990, přičemž jejich jméno pochází z iniciál Augustus Owsley Stanley III, LSD chemika a zvukového mága, který mimo jiné makal pro Grateful dead. Logo kapely tvoří vzájemně propojené symboly anarchie, mír, Om a Yin Yang. Které společně vytváří nápis "AOS3".

V časných devadesátých letech, před zákonem Criminal justice bill z roku 1994 kapela hrála na free festivalech po celé Velké Británii, včetně nechvalně známé Castlemorton. Tam pohár znepokojení veřejnosti přetekl a 25 000 bavících se spokojených (a opilých a zdrogovaných) lidí na cizím nezákonně zabraném pozemku odstartoval konec dalším free parties.

AOS3 byli samozřejmě pevnou součástí anarchopunk scény a to včetně textů, ve kterých se objevují jak reakce na demonstrace proti Poll tax riot, nebo situace kolem "Tottenham 3" . Jak už ale obaly desek AOS3 napovídají, silnou inspirací je psychidelie a a esoterika. Kapela čerpá a inspiruje se také z prací Roberta Anthony Wilsona.

AOS3 se rozpadají po odstěhování zpěváka Johna do Londýna v roce 1995 (jo, kde zakládá PAIN:). Ovšem v roce 2007 se kapela obnovuje, já dodávám zřejmě poté co se sestava sešla v Londýně komplet:) 

V roce 2016 vydává svou třetí dlouhohrající desku Far and few, také tentokrát na vlastním labelu kapely - nyní pod názvem Skatedogrecords, který ovšem zapomenou umělci uvést na obalu:)

Deska je dokonale vypravena, obsahuje dvacetistranný booklet ve formátu 21x21cm. Na titulní straně je olejomalba od malířky Drea Blacbird  na které je zachyceno mořské pobřeží v noci, na protější straně zátoky probleskují světla města a na spodní části obrazu, na vlastní straně zátoky je zachyzena skupinka lidí u hořícího ohně. Silný a mnohovýznamový obraz, který v mých očích naprosto přesně sedí na AOS3, na punkovou scénu a na mnoho dalších osobních, životních, nebo obecně jakýchkoliv situací.

Protože je rok 2016, tak se mohla stát unikátní situace, kdy na desce hraje otec John Horabin spolu se synem Oska ‘Shithands’ Hoggem :)

Hudebně je tentokrát deska více rocková, nebo pokud cheš - punková. Má obrovská kvanta vlivů, ze kterých je jasné že osm chlapíků kteří tvořili sestavu kapely při nahrávání desky neposlouchá jako jeden muž fastcore nebo japancore:) Na desce je samozřejmě výrazná basová linka, zvuk desky je ostatně výrazně basový celý. To je u taneční, nebo u polotaneční muziky nezbytné. Je zde samozřejmě skvělý nakřáplý hlas zpěváka, skvělé vyhrávky kytary, ale i dětské sbory, ženský zpěv, zvláštní zvuky v dub stylu. Texty jedou samozřejmě ve starém stylu, povídání o hyperaktivních dětech a jejch dopování Ritalin, Churchill je o době dříve a nyní. Texty jsou někdy hloubavě osobní a někdy ostře protispolečenské, ale stále originální a svěže napsané.

Tahle deska na mě působí jako skvělá oddechovka od všeho řimbuchu v punku/hardcoru, ale i jako vítané odfrknutí od okolního ruchu a vytvoření si vlastního světa, oázy klidu.

Jestli to je dle regulí a měřítek scény punkrock, to už je na soudu každého z vás...

Pro mě každopádně deska roku 2016!

 

https://aos3.bandcamp.com/

 

Tracklisting:

01. Break Break Break 00:39

02. Ritalin 02:52

03. Living In a Barcode 05:19

04. Last of the Summer of 77 04:04

05. Goodnight John 03:38

06. Boy Who Cried 06:21

07. Free Hat 03:41

08. Friendly Fire 04:07

09.Dred-it 03:52

10. Churchill 03:24

11. Waters Edge 02:50

12. Sinking Sands 04:33

 

 

 

 

 

 

Zatím nejsou žádné produkty na podobné téma

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.

 

(prázdný)