Pungent Stench - Ampeauty

372,00 Kč

LP gatefold, limitovaný šedý

Množství
Poslední kus skladem

LP  Ampeauty se bohužel ukázalo jako poslední výdech Rakušanů z Pungent Stench. Mistři černého humoru mezi fanoušky death metalu se od té doby pokusili vrátit na scénu už jednou, aby šířili zhýralost, obscénnost a všelijaké zvrácenosti, ale bez valného úspěchu šlo tedy o nepovedený skok. Naštěstí za sebou nechali spoustu dobré hry. Album Ampeauty, které si Metal Mind zapamatuje v limitované edici, jasně ukazuje, že muži byli v tom, co dělali, docela dobří a někdy i galantně vtipní.

Za zmínku stojí pár slov o historii Pungent Stench. Skupina byla založena ve Vídni v roce 1988 a o dva roky později, po dřívějším vydání dema, EP a dvou splitek, debutovala na trhu albem  For God Your Soul… For Me Your Flesh . Druhé LP, vydané o rok později - Been Caught Buttering , se však stalo skutečným kultem. Rakušané navrhli tradiční death metal, ale v pomalejším vydání, se silnými zpomaleními, texty plnými pachu hniloby, korupce a nejrůznějších zvráceností. Je stále zábavné poslouchat tento mix death metalu, doom metalu, sludge, s jistým rock 'n' rollovým zvratem v některých písních. Bohužel se skupina rychle rozpadla a v druhé polovině devadesátých let se odmlčela, aby se v novém tisíciletí vrátila... aby v roce 2007 opět odešla ze scény. Samozřejmě v úvodu byl jeden pokus o návrat, ale byla z toho labutí píseň.

První disky definovaly styl Pungent Stench na celou kariéru, protože podobný mix navrhli hudebníci na páté studiové desce Ampeuata . Samozřejmě tam byly některé velmi děsivé příběhy, jak dokazuje obálka, kterou vidíte výše. Pochybnosti nenechají ani fotografie v CD vložce. Zobrazují hudebníky jako zmrzačené. Naštěstí byla kniha obohacena o fotografie podobně oblečených modelek, které mají ve skutečnosti těla z ničeho... Někdo trpící abasofilií by si neměl stěžovat.

Přejděme k hudebnímu obsahu. Jak jsem již zmínil výše - fanoušci, poslouchající Ampeuata v roce 2004, nezažili žádný nový nebo osvěžující styl . Ve stylu kapely stále převládala pomalá tempa s rytmickými kytarami, špinavým, mohutným zvukem a charakteristickým, ojedinělým textem, až si dovolím citovat fragment textu písně se zajímavým názvem Máte MILF? : Tajemství špíny tvé mámy / Jsem si jistý , že jsi to nevěděl / Měla kousek mého salámu / A cucala ho jako profík . v šoku? Já vůbec ne. Vždy jsem mohl citovat další záznam z textů Pungent Stench, například lyrické zobrazení lidských vnitřností a trávicích šťáv.

Už tedy víme, že albu dominují střední tempa, jako v úvodní Lynndie (She-Wolf of Abu Ghraib)  nebo další na tracklistu Invsible Empire s pěkným, docela melodickým kytarovým sólem pro Pungent Stench. Především je tu charakteristické, tiché vrčení Martina Schirenca. A tak tato tempa dominují prvnímu dílu Ampeauty , protože ve druhém nás čeká nelítostnější, deathmetalová mlátička. Chvílemi Shirenc, který podporuje i elektrickou kytaru, dokáže naservírovat heavymetalový riff ( The Amp Hymn ) nebo death'n'rollovou jízdu (zmiňované Invisible Empire ). Je pravda, že hlava na tomto kousku chodí sama; je v něm velká drážka.

Ale aby to nebylo – Rakušané se umí zahřát, čehož dokonalým příkladem je The Passion of Lucifer , kde nás hned od začátku vítá kanonáda perkusí a deathových riffů. Rychlé momenty mají i Human Garbage , do kterých se vloudila trocha samplů a elektroniky, a také začínající zvuky jako ze starého hororu - Apotemnophiliac . Vězňům navíc nezůstane kousek se sladkým, okouzlujícím názvem, v jistém smyslu s určitou výchovnou hodnotou - Same Shit - Different Asshole .

Na albu mám nejraději No Guts - No Glory . Název mluví sám za sebe, ale máme tu mohutný, v jistém smyslu důstojný riff poháněný dvojitými úhozy centrály, který skvěle navozuje náladu tracku, popisujícího nelítostného vraha, který si užívá pohled na smrt a její pohledy. Pro mě je v této skladbě hitem refrén, který je prostě ... hitový, chytlavý a vybízí ke společnému zpěvu: Rozpitvávejte jejich vnitřnosti / Žádná vnitřnost, žádná sláva / A sledujte, jak naposledy vydechnou / Když se ocel potká s tělem / Konec příběhu / Je nositelem bolesti a smrti.

V konečném důsledku se však nejedná o vynikající album. Je to hodina korektního, místy napínavého death metalu s prvky doomu a sludge. Změny tempa a nálad vám nepochybně nedovolí se nudit. Skladby jsou naštěstí stejně kvalitní, ale právě na to jsou Rakušané na své fanoušky zvyklí od samého počátku své existence - řemeslná práce, jakkoli obohacená o poutavý obal. Škoda, že se  Ampeauty vyklubaly jako poslední dílo Pungent Stench a škoda, že se zřejmě už na pódia nevrátí.

zdroj:glos-kultury.pl

tracklist:

01. Lynndie (She-Wolf Of Abu Ghraib)

02. Invisible Empire

03. The Amp Hymn

04. The Passion Of Lucifer

05. Got Milf?

06. Human Garbage

07. Apotemnophiliac

08. No Guts, No Glory

09. Same Shit - Different Asshole

10. Fear The Grand Inquisitor

BOBV620LPLTD