Aktuální vinylová reedice. Tentokrát na 180g vinylu, v otvíracím obale s texty, dobovými fotografiemi, rozhovorem a bez anglické verze skladby Dry 69.
Původní anonce:
Jako sladká třešinka na dortu jinak v mnoha ohledech hořkého roku 2017 vyšla v jeho posledních dnech vinylová reedice druhého alba bratislavské Slobodné Európy. To vyšlo původně pouze jako CD a kazeta roku 1994 a stalo se na nějaký čas labutí písní kapely, která pár následujících let strávila ve funkčním kómatu.
Dry 69, která otevírá celou desku, je silnou a mrazivou rockovou kompozicí se skvělým refrénem a Sveťovými odzbrojujícími kytarovými nápady. Svou náladou je vlastně signifikantní pro celé album, které je temné a chmurné jak náladou, tak obsahem textů, zvuk toto pak naprosto přesně vystihuje. Druhá Podvod se svým ramoneso/dictatorsovským nosným rifem je patrně nejprovařenějším hitem z desky, ale těch potenciálních je tu nesrovnatelně více. Hned následující Slzy je toho příkladem a čtvrtá Boh jakbysmet. Slobodná Európa se tu ráznými kroky vzdaluje z úzkých punkových mantinelů a nasává do sebe to temné z rocku devadesátých let, aby tuto ingredienci smísila se svým citem pro nápady, hodné toho nejlepšího z rocku dekád předcházejících. V tom kapela rozvijí koncepty naznačené v těch nejtemnějších momentech na debutní Pakárni. Navíc je tu lyrika, která má sílu ve své uvěřitelné autenticitě spojené s Whiskyho talentem pro to vyšvihnout zapamatovatelné melodie i jeho šmrncovní barvou hlasu, ze které máte pocit, že neustále zpívá s ležérně frajírkovsky vloženou cigaretou v koutku úst.
Slobodná Európa tu stojí v přímém kontrastu k tomu, co charakterizovalo popřevratový místní punk, a k jeho rozjuchanému pivnímu bigbeatu. Zatímco ve stejné době Tři sestry halekají cosi o Láďovi, co jede autobusem, Slobodná Európa uvěřitelným a přirozeným způsobem popisuje zásadní existenciální myšlenky, honící se v mysli těch, pro které svět není vymezen mantinely postavenými z piva a Blesku. V tomto celku pak jako de facto nejslabší moment působí přímočaře punková Děti a Heroin, ale i ta bez debat skvěle zapadá do celkové hudební mozaiky alba.
Unavení a zničení v dogmatickém chápání termínu punk není punkovou deskou, je především silnou rockovou nahrávkou s obsahem, který má v sobě více ducha původních podob žánru než 99 procent místní produkce halasně se oním termínem ohánějící. Je to nahrávka, kterou jsem ve své době tak nějak přehlížel, v duchu si říkajíc: Jasně, pánové se snaží svézt na grunge vlně. Ale čas a její přenesení do vinylových drážek ukázal, že je to jinak. Ač ovlivnění tehdejším, s grunge módou spojeným soundem, je nepopiratelné. Dnes si odvážím tvrdit, že tyto řádky jsou věnovány nejsilnější rockové desce, vzniklé v česko-slovenském, krátce porozvodovém prostředí půle devadesátých let. Závěrem mě už napadá jen, že netuším, zda zvuk prošel nějakou úpravou či je to výsledkem prostého přenesení do drážek vinylu a jeho naprosto odlišného charakteru, ale oproti CD verzi zní jako z jiného světa.
www.kidsandheroes.com
Tracklist:
01. Dry '69
02. Podvod
03. Slzy
04. Boh
05. Možno
06. Nebezpečný pocit
07. Večer
08. Unavený a zničený
09. Lepšie ja
10. Na rohu
11. Tma
12. Deti & Heroin